28 Temmuz 2011 Perşembe

FARKINDALIK

İnsan, çevre, ülke, dünya, uzay, galaksiler ve sonsuz boşluk kainat... Sistem içinde sistem. Belki bu sıralamaya ilave edebileceğimiz birçoğu... Keşfedilmediği için bilinmeyenler. Bilinmediği için buraya yazamadıklarımız. Durmadan büyüyen boşluk.

Farz edelim ki uzaydayız ya da bu düzenin en tepesinden bakıyoruz ve dünyamıza doğru yolculuk yapıyoruz. Sonsuz boşluk ve galaksilerden geçiyoruz, güneş sistemini geride bırakıyoruz ve dünyayı görebileceğimiz bir uzaklıkta duruyoruz.

 

Dünyamıza, yaşadığımız kocaman(!) aleme, bir göz atalım. Dünya ne kadar da büyük değil mi? Bir de aşağıdaki resme bakalım ve ne kadar yanıldığımızı görelim hep birlikte. Çünkü diğer gezegenlere nazaran Dünya gerçekten küçük. Hatta tüm bu sistemi düşündüğümüzde çok daha küçük.            Şimdi dünyaya biraz daha yaklaşalım. Yaşadığımız ülkeye bakalım. Ülkemizin renklerini, yükseltilerini görelim. Ülkemizin çeşitli yerlerinde farklı hayatlar. Zenginlikler, fakirlikler, neşe, hüzün... Kimi üşür kimi sıcaklar. Bizim ülkemizde değil belki ama yüz ölçümünün büyük olduğu ülkelerde kimi gündüzü yaşar kimi geceyi.

        Bırakalım kainatı, uzayı, dünyayı da ülkemizle yaşadığımız şehri kıyaslayalım ülkemize nazaran yaşadığımız şehir bile çok küçük. Şehrimizin üzerinden evimize bakalım. Evet o evde biz yaşıyoruz ve kendimize göre bir hayatımız var.  Nereden nereye geldik? Kainattan evimize ve yaşadığımız çevreye.
                Farkına varmanızı sağlayabildim mi bilmiyorum ama biz insanlar çok küçük varlıklarız ve gerçekten bizler farkına varabildiklerimiz kadar varız. Fark edemediklerimizden ise bihaber.

 Osmanlı’yı en geniş sınırlara ulaştıran, dünyaya hükmeden Kanuni Sultan Süleyman demiş ki “baksan görünüşte karanın ve denizin padişahıyım ama aslında ben, bir ulu dergahın yolunun tozuyum.” Bu büyük insan böyle büyük bir saltanata rağmen farkına varmış ve kendini toz olarak addetmiştir. Halbuki şan, şöhret, zenginlik ve itibar gibi kavramlar insanoğluna farkındalığı unutturan faktörlerdir. Bu büyük insan tüm bunlara rağmen kendini bilebilmiştir.

 
Yaptığımız davranışlardan mesul olduğumuz için farkında olalım. Ne yaptığımızı bilelim. Dünyanın işleriyle uğraşırken kendimiz kaybetmeyelim. Unutmayalım bu dünya hepimizin ve bunun içindir ki birbirimize saygılı olalım. Farkında olalım...
CEMİL ÖZCAN

0 yorum: